Herbál és dísznövények

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

Damiana -Turnera diffusa

Közép-Amerikából származó, Texasban és Mexikóban sokhelyütt gyógynövényként termesztett illatos, fás szárú cserje, melynek sokrétűen hasznát vették már az indiánok is. Leveleiből kellemes illatú teát főztek, mely enyhülést hoz álmatlanság, levertség, kialvatlanság esetén. Hasznos antidepresszáns, enyhén euforizál, de az indián kultúrákban szerelmi szertartások során is használták: szárított leveleit lángba szórták. Az illóolajoknak széles spektruma megtalálható benne: timol, pinén (illata sokak szerint valóban emlékeztet a fenyőére), cimol, cineol. Ezen kívül kis mennyiségben alkaloidokat is tartalmaz. A mértékletes használat tonikus hatással van a nemi szervekre, segíti az idegességből adódó gyomorproblémák leküzdését és javítja a közérzetet. Sok kutató szerint elsődlegesen a timolnak köszöheti kedvező hatásait, mely nagy arányban megtalálható a kakukkfűben is (Thymus vulgaris), de újabban bebizonyosodott, hogy a többi illóolaj miatt ennél összetettebb hatásmechanizmusa van.

Mivel hatóanyagai jól oldódnak alkoholban, Mexikóban hagyományosan likőrök ízesítésére is használják más gyógyfüvekkel kombinálva.  Könnyedén termeszthető balkonokban, télen azonban melegebb helyre van szüksége.

Europában forgalomban van emberi fogyasztásra.

diffusa.jpg


A San Pedro-kaktusz (Echinopsis pachanoi, illetve Trichocereus pachanoi) a kaktuszfélék (Cactaceae) családjában az oszlopkaktuszok közé tartozik.

Fiatalon egyértelműen oszlopos, idős korában oldalhajtásokat növesztve fa alakúvá fejlődik. Az öreg, több száz éves példányok 6-8 m magasak lehetnek; törzsük 20-50 cm vastag, ágaik átmérője 10-20 cm. Kékeszöld hajtásai fiatalon a viaszbevonattól deresek, szürkén hamvasak. 6-8 bordája széles, gömbölyített, az areoláknál (rügypárnáknál) bemélyedő. Egy-egy areolából 3-7 különböző méretű, sárgás, illetve barnás árnyalatú tövis nő. Areolái fiatalon sárgás halványbarnák, később piszkosfehérek vagy szürkék.Homorú tölcsér alakú, 22-23 cm hosszú, fehér virágai éjszaka nyílnak. Átmérőjük 10-20 cm. A virágcső kívül feketés, főleg a pikkelyek körül.A kerekded, sötétzöld termés átmérője 3-5 cm; a szabálytalanul gömbölyded és érdes felületű, fekete vagy sötétbarna magé 1,5-2 mm.

Életmódja:Nagyon fényigényes, de a a szórt fényt szereti. A tűző napon napszúrást kaphat, de ha nem jut elég fényhez, hajtásai elvékonyodnak. A vizet jól áteresztő talajt kedveli, mert a pangó vízre nagyon érzékeny; attól könnyen elrothadhat.

Felhasználása:A növény alkaloidokat, közöttük meszkalint tartalmaz, ezért egyes főzetét indián népek sámánjai, illetve papjai a peyothoz hasonlóan, a szertartásaikhoz szükséges révület elérésére fogyasztották. Használata különösen a chavin-kúltúrában terjedt el.


Kultúra

A kaktusz fogyasztása tradicionálisan az észak-amerikai és mexikói bennszülött vallások szerves része. Gyógyításra és spirituális szertartások során használják. Az USA-ban birtoklása kizárólag az Amerikai Bennszülött Egyház (Native American Church) tagjai számára engedélyezett.

Magyarországon a meszkalin kábítószernek minősülő anyag, így birtoklását, fogyasztását, átadását, és előállítását a törvény bünteti. A különféle kaktuszok ellenben a legális kereskedelemben is széleskörűen hozzáférhetők.

.

Hatások

Fogyasztásuk igen intenzív és sokrétű pszichedelikus élményt nyújthat.

Elfogyasztás után kb. 1 órával kezd hatni, és 6-12 órahosszan tart. Néha előfordul, hogy a teljes visszatérés ezután még 10-12 órát is várat magára. A meszkalin-befolyásoltságra jellemző hányinger enyhíthető, ha az anyagot fél óra alatt fokozatosan fogyasztjuk el. A kezdeti fázisban kellemetlen fizikai hatások tapasztalhatók: légzési nehézségek, izommerevség, émelygés, hányinger.

A meszkalin tartalmú kaktuszok aktív hatóanyagai közül egyedül a meszkalinnak van pszichedelikus hatása; de ez nem jelenti azt, hogy a többi hatóanyag ne módosítaná az élmény természetét. A kaktusz trip általában jobban megérinti a fogyasztót fizikailag, mint a tiszta meszkalin.

Legjellemzőbb mentális élmények: nyugalom, az élettel való egység érzése, felfokozott figyelem, gyorsan változó gondolati folyamatok, csukott szemmel látható képek, nyitott szemmel látható képi változások.








echinopsis_pachanoi.jpg


CSATTANÓ MASZLAG

Latinnév: + Datur innoxia Mill. és Datura stramonium L.
Családnév: Burgonyafélék családja (Solanaceae)


A nálunk vadon termő D. stramonium egyéves növény, szárának hossza: elérheti a 120 cm-t, termesztett példányoknál a 200 cm-t. Amikor a főszár mintegy 20-30 cm-re megnőtt, csúcsán virág fejlődik és ezzel a fő szár hosszanti növekedése véget ért. Megindul az oldalágak képződése, melyek csúcsa szintén virágban végződik, az elágazás többször ismétlődik. A levelek tojásdadok, szélük hullámosan öblös és egyenlőtlenül fogazott, az alsó levelek hossza elérheti a 20 cm-t, termesztett példányoknál a 35 cm-t.

A virágok csészéje hengerded, 4-6 cm hosszú, elvirágzáskor alsó része a termés alapján megmarad. Júniustól az első fagyokig virágzik.A párta fehér, hossza 10-12 cm, tölcséres, 5 hegyes cimpája van, melyek bimbó állapotban csavarodottak. A virágok szaga főleg este érződik, amikor nyílnak. A termés tojásdad tok, felülete tüskés, éretten négy részre hasad, magvai feketék, fénytelenek, vese alakúak, hosszuk kb. 3,5 mm. A Datura inermis Jacq. (a vadon termő maszlag változatának is tekintik) termésein nincsenek tüskék. A Datura tatula L. (ez is az előbbi faj változatának tekinthető) termései tüskések, virágai lila színűek. A Datura innoxia felismerhető szőrös leveleiről, melyek alapja aszimmetrikus, magvai világosbarnák, vese alakúak. Hasonlít hozzá az indiai maszlag (Datura metél L.), melynek levelei majdnem épek, virágai rézsútosan fejlődnek a száron, magvai sárgák, körte alakúak. A Datura arborea L. fatermetű, virágai nagyok, lelógnak, illatosak.

A D. stramonium Amerikából származik, minden földrészen elterjedt. Nálunk szemetes helyeken, trágyadombokon, utak mellett, emberi települések szélén, szerves hulladékban gazdag helyeken fordul elő. A többi faj nálunk vadon nem található meg, de termeszhető. A D. metél ázsiai eredetű, a D. innoxia és a D. arborea Amerikából származik, utóbbit dísznövényként tartják. A D. innoxia fontos ipari gyógynövény.

Sok meleget és fényt igénylő fajok. A D. stramonium magvai jól csíráznak, amikor a napi középhőmérséklet eléri a 10-15 °C-ot, a D. innoxia 12-15 °C-nál. A csattanó maszlag akkor kezd jól fejlődni, amikor a napi középhőmérséklet eléri a 16-20 °C-ot, az indián maszlag csak 18-22 °C-os értékeknél. A fiatal vetés mínusz 2-3 °C-on kifagy, a kifejlődött növények érzékenyek a -4 °C-os korai fagyokkal szemben.

Felhasználása: 

Erősen mérgező. A gyógyászati, illetve halálos adag között sokszor alig van különbség; gyermekek számára akár 15 szem mag elfogyasztása is halálos lehet. Emiatt napjainkban az orvostudomány a leveleiből és terméseiből készült kivonatokat alig használja, csak pár alkalmazása maradt, például a Parkinson-kór,köhögés és asztma ellenszereként. Régóta ismert hallucinogén hatása miatt kábítószerként is használják (főleg tapasztalatlan, kockázatkereső fiatalok, azonban ez többnyire egy 4-24 óráig tartó, öntudatlan, delíriumszerű kellemetlen állapotot okoz, amely sok esetben,kórházban végződik. A kipróbálók többsége soha többé nem fogyaszt belőle, mivel élvezeti értéke csekély (az élmény gyakran kellemetlen), és emellett nagy a halálos túladagolás veszélye. 


csattano_maszlag.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 7
Heti: 20
Havi: 12
Össz.: 22 289

Látogatottság növelés
Oldal: san pedro
Herbál és dísznövények - © 2008 - 2024 - herbalnoveny.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »